kobi.sk

Aké kvetináče si je vhodné vybrať pre rastliny?

Aké kvetináče si vybrať

Kvetináče sú dostupné v širokej škále veľkostí, tvarov, materiálov a vlastností, takže každý pestovateľ si môže vybrať vhodný typ pre svoje rastliny. Všetky druhy kvetináčov majú svoje plusy aj mínusy, ide len o to, aby si užívateľ vybral kvetináč, ktorý bude najviac vyhovovať jeho potrebám. Voľba vhodného kvetináča závisí od typu rastlín, prostredia v ktorom bude umiestnený a od estetických preferencií pestovateľov.

1.   Kvetináče podľa ich umiestnenia v interiéri alebo v exteriéri

Vonkajšie kvetináče

exteriérové kvetináčeExteriérové alebo vonkajšie kvetináče by mali spĺňať viacero kritérií. V prvom rade by mali byť odolnejšie voči dažďu, vetru, mrazu a slnečnému žiareniu. Do exteriéru môžete umiestniť totižto akýkoľvek typ kvetináča, no otázkou je ako dlho bude odolávať živlom.  Z tohto dôvodu je vhodnejšie voliť kvetináče z materiálov akými sú laminát, terakota, kov, betón, či odolnejší, hrubší plast. Plastové kvetináče sú však menej odolné voči slnečnému žiareniu, následkom ktorého sa postupne stávajú krehkejšími a následne sa môžu  zlomiť. Na mráz sú naopak náchylnejšie porézne materiály akým je aj terakota. Všetky vonkajšie kvetináče by mali byť dostatočne stabilné, aby ich neprevrhol vietor. Znamená to zvoliť si nižšie kvetináče s dostatočne širokou základňou. V každom prípade by mali mať zospodu všetky kvetináče drenážne otvory, ktorými môže odtekať prebytočná voda, prípadne drenážnu vrstvu (štrk, keramzit, atď.), pretože drvivá väčšina rastlín neznáša trvalo premočený substrát a podlieha hnilobe koreňov. Pri vonkajších kvetináčoch je dôležitá aj ochrana proti prehrievaniu substrátu, na ktorý sú náchylné najmä kovové a plastové kvetináče. Z tohto dôvodu je vhodnejšie voliť kvetináče v svetlejších farebných odtieňoch, odrážajúcich slnečné lúče.

Interiérové kvetináče

dizajnové kvetináčeV prípade interiérových kvetináčov pre izbové rastliny je prvoradá ich funkčnosť a vzhľad, ktorý pestovatelia preferujú. Interiérový kvetináč môže byť preto vyrobený z akéhokoľvek materiálu, no z dizajnových dôvodov sú väčšinou preferované plastové kvetináče, ktoré ponúkajú najširšiu škálu tvarov, textúr a farieb. Dizajnové izbové kvetináče sú často vyrobené s vnútornou vložkou, ktorá je praktická a nenarušuje celkový dizajn kvetináča, ktorý nepotrebuje ani odtokovú misku, keďže nadbytočná voda sa zachytáva pod vložkou. 

2.   Špeciálne kvetináče podľa ich účelu

Závesné kvetináče

Závesné kvetináčeZávesné kvetináče sú obľúbeným typom nádob na pestovanie rastlín zavesených na rôznych typoch konštrukcií. Efekt závesných kvetináčov je najvýraznejší pri pestovaní ťahavých foriem rastlín, ktoré prevísajú z kvetináčov. Závesné kvetináče môžu byť vyrobené najmä z ľahších materiálov akými sú plast, prípadne reťazové kovové konštrukcie s rôznymi typmi vložiek. Na dno závesných kvetináčov je potrebné položiť vrstvu drenážneho materiálu, keďže nedisponujú drenážnymi otvormi.

Kvetináče na balkón a zábradlie

Balkónové kvetináče na zábradlieBalkónové zábradlie je vhodným miestom na umiestnenie kvetináčov, ktoré tak nezaberajú veľa miesta, pričom majú dostatok slnečného svetla. Ako kvetináče na balkón sa väčšinou používajú dlhšie hrantíky z ľahkých materiálov, ktoré sa môžu umiestniť na balkónové zábradlie pomocou špeciálnych hákov. Vítanou alternatívou sú aj obojstranné plastové kvetináče, ktoré je možné položiť priamo na zábradlie a vďaka svojmu tvaru a vyváženiu nepotrebujú žiadne háky na prichytenie o zábradlie.   

Samozavlažovacie kvetináče

samozavlažovacie kvetináčePrednosťou samozavlažovacích kvetináčov je postupné dávkovanie vody pre rastliny zo špeciálneho rezervoára zabudovaného na dne alebo v stenách kvetináča. Voda sa k rastline dostáva pomocou sústavy kapilár, ktoré ústia ku koreňovej sústave a dokážu ju zásobovať vodou bez vynaloženej energie. Rastliny v samozavlažovacích kvetináčoch je tak potrebné zalievať len cca raz za mesiac, čiže je vhodný pre pestovateľov, ktorí sa nemôžu často starať o rastliny. Samozavlažovací kvetináč však nevyhovoje všetkým typom rastlín. Napríklad suchomilným rastlinám akými sú kaktusy a sukulenty vyhovujú dlhšie prestávky medzi zálievkami a korene väčších rastlín a krov zasa môžu prerásť až do rezervoára s vodou.

Kvetináče na nožičkách

kvetináče s nožičkamiŠpeciálnou kategóriou sú kvetináče na nožičkách, ktoré sú zaujímavým interiérovým doplnkom. Špecifický vzhľad kvetináčov na nožičkách je možné zladiť s rôznymi typmi interiérových dizajnov. Kvetináče s nožičkami väčšinou obsahujú vložku, cez ktorú preteká prebytočná voda do spodnej časti kvetináča, ktorý tak nepotrebuje podmisku.

3.   Kvetináče podľa veľkosti

veľké kvetináčeVeľkosť kvetináčov by mala byť prispôsobená typu a veku rastlín, ktoré sa v nich pestujú. Pre bylinky a kvety menšieho vzrastu postačí aj menší kvetináč, zatiaľ čo veľké rastliny s mohutnou koreňovou sústavou si vyžadujú veľké kvetináče. Správna veľkosť kvetináča by mala teda zodpovedať rozmerom rastliny: veľkosť kvetináča by mala predstavovať približne 1/3 veľkosti rastliny(od úrovne substrátu po vrchné listy).Rastliny s veľkým potenciálom rastu je vhodné najskôr pestovať v menších nádobách a len postupne ich presádzať do väčších kvetináčov, aby nerástli príliš rýchlo, čo je vo väčšine prípadov nežiaduce.

2. Kvetináče podľa materiálu

Terakotové (hlinené) kvetináče

Terakotové kvetináče sú známou klasikou, vyrobenou z íľu. Sú dostupné vo viacerých veľkostiach a vyznačujú sa typickou tehlovou farbou.

Výhody: Cena, neprehrievajú sa, ich priepustnosť umožňuje koreňom dýchať

Nevýhody: Krehkosť, mráz ich môže poškodiť, väčší odpar vody, vyššia hmotnosť

Keramické kvetináče

Aj keramické kvetináče sú vypálené z hliny, no v porovnaní s terakotovými kvetináčmi sú potiahnuté aj glazúrou, ktorá znižuje ich poréznosť a priepustnosť. Cez steny kvetináča sa neodparuje voda a preto netreba rastliny polievať tak často ako pri poréznych kvetináčoch.

Výhody: Široká škála farieb a vzorov, neprehrievajú sa

Nevýhody: Vysoká hmotnosť, krehkosť, vyššia cena

Plastové kvetináče

Plastové kvetináče tvoria najširšie spektrum tvarov, farieb a veľkostí nádob pre rastliny. Nie je však plast ako plast, takže kvalita a vzhľad plastových nádob môže byť značne odlišná. Interiérové kvetináče z plastu často obsahujú okrem vonkajšej (pohľadovej) časti aj vnútornú vložku, čo je veľmi praktické a umocňuje sa tým dizajn kvetináčov. Plastové vnútorné vložky sa používajú aj v kombinácii s inými materiálmi kvetináčov.

Výhody: Cena, nízka hmotnosť, pružnosť, odolnosť a trvácnosť kvalitnejších plastov, Bezúdržbovosť

Nevýhody: Citlivosť na slnečné žiarenie, tmavšie kvetináče sa prehrievajú, nepriedušnosť

Laminátové kvetináče

Laminátové kvetináče patria medzi najodolnejšie a najpraktickejšie nádoby na rastliny. Ich povrch môže pripomínať kameň, drevo alebo kov, takže ich je možné zakomponovať do akéhokoľvek dizajnového štýlu. Sú vhodné ako exteriérové aj interiérové kvetináče.

Výhody: Odolnosť voči živlom a trvácnosť, prirodzený vzhľad, široká škála farieb a textúr, neprehrievajú sa 

Nevýhody: Vysoká cena

Drevené kvetináče

Drevené kvetináče môžu byť ekologickou alternatívou kontajnerom zo syntetických materiálov. Ich prirodzený vzhľad a vlastnosti ich predurčujú najme na použitie v exteriéri. Obzvlášť sa hodia na konštrukciu nadrozmerných kvetináčov. Obdobou kvetináčov z dreva sú prútené kvetináče alebo kokosové kvetináče, vyrobené z kokosového orecha, či kokosového vlákna. 

Výhody: Prírodný vzhľad, odolnosť proti mrazom, neprehrievajú sa, priedušnosť

Nevýhody: Obmedzená životnosť, citlivosť na hnilobu a huby, vysoká hmotnosť po nasiaknutí vodou

Kovové kvetináče

Výhody: cena, odolnosť a trvácnosť, nízka hmotnosť zliatinových materiálov

Nevýhody: Prehrievanie a slabá izolácia proti mrazom, korózia

Betónové kvetináče

Výhody: Odolnosť voči živlom, trvácnosť

Nevýhody: Vysoká cena, vysoká hmotnosť, náročná manipulácia

Zdieľať

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore