kobi.sk

Doprava zadarmo pri nákupe nad 50 €

Múčnatka jablone

múčnatka jablone

Múčnatka jablone (Podosphaera leucotricha) je pôvodca hubového ochorenia jabloní a hrušiek. Typickým príznakom múčnatky jabloňovej zdeformované, nevyvinuté listy s typickým bielym múčnatým povlakom. Múčnatka dokáže za priaznivých podmienok spôsobovať veľké škody pestovateľom jabloní, pretože oslabuje rast stromov a významne redukuje úrodu plodov.

Múčnatka napáda jablone už na začiatku vegetačného obdobia pričom v infikovaných kvetných a listových pukoch sa patogén rozvíja pričom ich poškodzuje. Z takýchto infikovaných výhonkov sa za vhodných podmienok (20 – 25°C, vysoká vlhkosť vzduchu ) postupne uvoľňujú spóry, ktoré spôsobujú sekundárnu infekciu a rozširovanie ochorenia na ďalšie časti rastliny. K sekundárnym infekciám múčnatkou dochádza väčšinou v máji a začiatkom júna. Chladnejšie počasie a dážď, ktorý zmýva spóry z listov šírenie múčnatky jabloní zastavuje. Spóry múčnatky prezimujú zvyčajne na koncoch letorastov jabloní.    

Upozornenia na výskyt múčnatky jabloní poskytuje aj ÚKSÚP vo forme signalizačných správ, ktoré môžu pestovateľov pripraviť na preventívny zákrok proti tomuto patogénu. 

Ochrana proti múčnatke jabloní

Šíreniu múčnatky je do určitej miere možné predchádzať odstraňovaním napadnutých výhonkov, znížením dávok dusíka v hnojivách pre jablone, no najmä výsadbou odolnejších odrôd.

V boji proti múčnatke jabloní je možné použiť aj fungicídy a to pred kvitnutím, druhý krát po odkvitnutí a následne podľa rozsahu infekcie v dvojtýždňových intervaloch do polovice júla. Postreky proti múčnatke sú často zamerané aj proti chrastavitosti a termín ich aplikácie je rovnaký pre oba patogény, takže je možné jedným prípravkom zasiahnuť proti obom ochoreniam.

Zdieľať

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore