kobi.sk

Doprava zadarmo pri nákupe nad 50 €

Piliarka jablčná

Piliarka jablčná

Piliarka jablčná (Hoplocampa testudinea) je škodca spôsobujúci skorú červivosť jabĺk, ktorá môže v prípade premnoženia výrazne zredukovať úrodu.

Dospelé piliarky kladú vajíčka do odkvitajúcich kvetov jabloní. Larvy sa po vyliahnutí vytvárajú vo vyvíjajúcich sa plodoch typickú kľukatú chodbičku tesne pod jablčnou šupkou. Larva piliarky sa v neskor

Postreky proti piliarke jablčnej
Larva piliarky jablčnej

ších štádiách presúva do jadra jablka a živí sa semenami. Jedna larva môže poškodiť aj niekoľko plodov. Infikované jablká zvyčajne ostávajú na strome a predčasne opadávajú až na jeseň. Po opade plodov sa larva dostáva do pôdy, kde sa zakuklí a prečká zimu. Na jar, počas kvitnutia jabloní, z takýchto kukiel opäť vylietavajú dospelé piliarky a kladú vajíčka. Piliarka vyprodukuje za jednu sezónu len jednu generáciu.    

Ochrana proti piliarke jablčnej

Proti piliarke jablčnej je potrebné zasiahnuť lepovými doštičkami a lapačmi počas kvitnutia a insekticídnymi postrekmi proti piliarke ihneď po odkvitnutí jabloní. Lepové pásy a doštičky slúžia na monitoring výskytu piliarky ako aj na redukciu jej populácie.  

Odporúčané prípravky proti piliarke jablčnej

Zdieľať

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore