kobi.sk

Obaľovač jablčný

Obaľovač jablčný

Obaľovač jablčný je najzávažnejší škodca jabloní, spôsobujúci známu červivosť jabĺk a hrušiek. Bez ošetrenia jabloní, dokáže tento škodca znehodnotiť takmer celú úrodu plodov, ktoré sú po napadnutí navyše náchylné aj na hnilobu.

Obaľovač jablčný a jeho životný cyklus

Obaľovač jablčný (Cydia pomonella) je nočný motýľ, ktorý má v našich klimatických podmienkach jednu až dve generácie za sezónu. Počas života prejde tento škodca štyrmi vývinovými štádiami (vajíčko, larva, kukla a dospelý motýľ). V našom klimatickom pásme nalietavajú obaľovače na jablone zvyčajne počas mája, väčšinou vo vlnách (pri vyšších priemerných nočných teplotách aj skôr) aby nakládli na listy a malé plody vajíčka, z ktorých sa po 6. až 14 dňoch (podľa priemerných teplôt) vyvinú larvy.

V tomto štádiu napádajú jablká (po 2. až 5. dňoch od vyliahnutia), pričom neustále rastú a po 20. až 30. dňoch sa zakuklia. Za priaznivých teplôt sa z kukiel vyvíjajú dospelé motýle, ktoré môžu opäť vyprodukovať ďalšiu generáciu. V neskorších mesiacoch vegetačnej sezóny sa vývin obaľovača spomalí, aby mohol v štádiu kukly prečkať zimu (napr. pod kôrou stromov) a naklásť vajíčka v nasledovnej sezóne.  

Ochrana pred obaľovačom jablčným

Proti tomuto škodcovi je možné bojovať použitím insekticídnych prípravkov. Postreky proti obaľovačovi jablčnému sa rozdeľujú na dve hlavné skupiny:

  1. prípravky proti vajíčkam obaľovačov (ovicídy)
  2. prípravky proti larvám (húseniciam) obaľovačov (larvicídy)

Termíny postrekov proti obaľovačom jablčným:

  1. termín: Ovicídne postreky proti obaľovačom sa aplikujú ihneď po vyvrcholení náletov obaľovača jablčného tak, aby zasiahli škodcu v štádiu vajíčok. Postreky je preto potrebné načasovať podľa výskytu obaľovačov v danej lokalite (cca. prvý až druhý júnový týždeň).Pestovatelia môžu využiť signalizačné správy od UKSUP.SK, kde nálety obaľovačov monitorujú na viacerých miestach v rámci SR. Najpresnejšie určenie počtu motýľov a ich kladenia vajíčok je však možné pomocou feromónových lapačov, rozmiestnených na jabloniach.
  1. termín: Larvicídne postreky proti obaľovačom je potrebné aplikovať v čase hromadného liahnutia húseníc, čiže asi 8 dní po vyvrcholení náletov obaľovača (väčšinou v druhom až treťom júnovom týždni).

Oba termíny na aplikáciu postrekov sú pre jednotlivé lokality na Slovensku zverejnené v signalizačných správach od ÚKSUP.  Postreky proti druhej generácii obaľovača sa vykonávajú väčšinou na prelome júla a augusta.

Okrem chemických insekticídov je možné použiť aj biologické postreky proti obaľovačom na báze vírusov a baktérií parazitujúcich na tomto škodcovi, prípadne produktov mikroorganizmov, ktoré sú pre obaľovača toxické.

Zdieľať

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore